ESER GÖNDER
ESER GÖNDER
avatar
03 Ocak, 2021
260 gösterim

YAYIN İLKELERİMİZ

YAYIN İLKELERİMİZ

- Bize göndereceğiniz eserlerde milli ve manevi değerlere bağlılık, devletimizin bekası, milletimizin birlik ve bütünlüğü ilkesine riayet edilmesi esastır. Bu husus bizim yayınlarımızda kırmızı çizgimizdir.

- Eserlerde kişi ve kurumları hedef alacak şekilde yazılan yazılara yer vermiyoruz. Edebiyat dergisi olduğumuz için politik ve ideolojik görüşlere dergimizde yer vermeyeceğiz.

- Gönderilen eserlerde kişi haklarına saygısızlık, hakaret, küfür, argo, genel ahlaka ve edebe uymayan, insan onuruna ters düşen ifadelere yer verilemez. Kimse; ırk, cinsiyet, yaş, sağlık, bedensel engel, sosyal statü ve dini inançlar yönünden kınanamaz, alay edilemez, küçük düşürülemez, aşağılanamaz. İnsanların özel hayatlarına müdahale edilemez.

- Gönderilen eserlerde yasalarımızın suç saydığı eylemlere, suçu ve suçluyu öven, şiddet, terör ve zorbalığı özendirici, insani değerleri incitici ifadelere yer verilemez.

- Dergimizde yayımlanacak olan eserlerinizin edebi değer taşıması,başka mecralarda yayımlanmamış olması gerekir. Başka eserlerden yapılan alıntıların kaynak gösterilerek belirtilmesi zorunludur.

- Edebiyata bakışımızın ve her türlü edebi çalışmaların temelinde “edep” anlayışı esastır.

- Bize göndereceğiniz eserler Word dosyası halinde kısa özgeçmişle birlikte, noktalama ve imlaya dikkat edilerek yazılıp e-posta adresimize gönderilmelidir.

- Güzel Türkçemiz konusunda hassasız, dilimizin doğru kullanımı, düzgün anlatım, imla ve noktalamaya dikkat ediyoruz.

- İlk sayıdan itibaren her okurumuzun mesajına ve dergimize eser gönderen her eser sahibine dönüş yapılarak cevap verir ve teşekkür ederiz. Bu esere ve emeğe verdiğimiz kıymetin ifadesidir.

- Herkes gönlünün renginde yaşar, yazar ve söyler. Aradığımız kuru laf, süslü söz, abartılı ifadeler değil; gönle dokunan, gönül gergefinde işlenen sözlerdir.

- Kimseyi dışlamadan, karalamadan, önyargıyla bakmadan anlamaya, iletişim kurmaya çalışırız.

- Edebiyata ilgi duyan, bu alanda eser ortaya koyan gençlere her sayımızda fırsat ve imkân tanımaya çalışacağız, onlarla iletişim halinde olacağız.

- Ürettiğimiz eserlerde ve bize gelen eserlerde “geleneğimizden ve medeniyet pınarımızdan beslenerek yeni şeyler söyleme” noktasına önem veriyoruz. Bu, geleneğin ezberci bir anlayışla tekrarı olarak anlaşılmamalı. Bu anlamda yeni fikirlere açığız.

- Önemli olan iyi şiir, iyi öykü, iyi deneme yazmak değil, yazdıklarımızı içselleştirebilmek, iyi insan olabilmek. Yazılarımızda Kurgudan ziyade duygu ve maneviyat ağırlığı olmalı. Muhabbet ve ülfet dilini birleştirebilmek esas olan.

- Bu toprağın değerlerine saygılı ve bağlı olan, dışlamayan, gönül dilini önemseyen, kibirden uzak, mütevazı, çilesi çekilmemiş boş ve kuru sözlerden kaçınan, kardeşçe, dostça söyleşmek isteyen herkese sayfaları açık, paylaşımcı bir dergi olmaktır hedefimiz.

- Şiir ve öykü seçerken;

Seçilen şiirlerde hece veya serbest ayrımı yapmayacağız. Hece de serbest de kendi disiplini içerisinde olduğunda başımızın tacıdır ve sayfalarımızda yer bulacaktır. Burada aslolan şiirde duygu, ses, musiki, kendine has dil, coşku, zorlama olmayan özgün imgeler, ahenk ve anlam bütünlüğü, gönle dokunuyor olması temel ölçümüz.

Seçilen öyküler okunmaya değer, özgün, anlaşılabilir, açık, yalın, duru, doğal (samimi), akıcı bir dil ile yazılmış olmalı. Yer, zaman, mekân ifade edilirken bunlar öykünün içine serpiştirilmiş olmalı. Öykücü olay, karakter ve kurgusuyla bizi kendi dünyasına çekebilmeli, sürprizlerle dolu olmalı, özellikle final bölümünde bizi şaşırtmalı. Cümleler özenle kurulmuş, günlük konuşma dilinden uzak olmalı.

- Dergimiz ücretsizdir, iki ayda bir internet sitemiz üzerinden PDF formatında yayımlanır. Gönderilen yazılardan doğacak hukuki sorumluluk yazının yazarına aittir.

- Dergimizdeki içerikler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Sevgili okur, daha önce başka mecralarda yayınlanmamış, edebi değer taşıyan eserlerinizi kısa özgeçmişinizi de ekeleyerek word dosyası halinde aşağıdaki E-Posta adresimize gönderek bizimle paylaşabilirsiniz.

E-POSTAMIZ: gergefedebiyatdergisi@gmail.com